Kam dy fjalë për veshjet e prezantueseve të emisioneve në ShqipëriNdërkohë që në Amerikë, Canada, Francë, Angli, Gjermani, Itali etj. po fitojnë gjithnjë e më shumë terren Youtube dhe Podcastet përkundrejt televizionit, në Shqipëri ende i ndjekim emisionet e zemrës. Ato më populloret janë ato të orëve të vona dhe emisionet e pasdites, me sa di unë. Mirë ose keq, laj e thaj, ato spikere qarkullojnë prej vitesh. Edhe këto televizione, që janë përpjekur të bëjnë ndryshim, thjesht ndryshon emri, se grimi është i njëjti dhe veshjet po ashtu.Të gjitha veshjet (ose zhveshjet) e ekranit, shoqërohen rigorozisht me këpucët me majë, të ashtuquajtura “stiletto” nude ose të zeza. Teorikisht, ndërsa praktikisht janë ato këpucët “Made in China” ose “Made in Turkey”, me një takë të trashë, që e bën kaviljen të duket si trung peme (pa dashur të ofendoj askënd), maja (i thënçin) ka një formë trekëndëshi kënddrejtë, e për të mos folur për ngjyrën pastaj, e cila nuk është kurrë ajo nuanca “nude”, ose ngjyra e mishit.Ndërkohë, përballë meje tani, jepet sfilata e Rick Owens, një nga krijuesit më novatorë sot për sot. Tani që flasim, po vihen në pah veshjet jashtë ndërtesës ku do bëhet sfilata. Nuk e di pse më vjen në mend krahasimi mes atyre që shohim në TV dhe atyre që po shoh sot këtu. Fatkeqësisht, vite dritë larg.Për t’u kthyer tek artikulli dhe tema, nëse do hiqja disa gjëra nga gardëroba e spikereve a prezantueseve, quajini si të doni, do ishin ato fundet a fustanet me pala korenti. Edhe, sëfundmi kostumin e ngushtë me xhaketën, që duket sikur nga momentin në moment do hapet e do na gjuajë ajo kopsa fiks në ballë. Trendi i kostumeve, për të cilën flasim e stërflasim, nuk është ky.


Trendi është kostumi oversize mashkullor, me pak element femëror, jo xhaketa llastiku, qepur pas trupi.


Imagjinoni sa bukur do dukej një prezantuese emisioni, e veshur me xhaketë gri, buzë të kuqe, e vathë floriri të mëdhenj. Ose ose me një kostum me pantallona treçerek, bardhezi, këmishë toreadori, jakë të bukur ruse dhe flokë pa llak e pa krem.Do thosha shumë më shumë, por sot dua ta përmbledh sugjerimin me dy fjalë:

Zonjusha e zonja të ekranit! Braktisini dyqanet e Myslym Shyrit (përveç ndonjërit tek tuk) për veshjet e ekranit. Braktisini edhe këshillat e ndonjë stilisti, që nuk ju sugjeron të jeni vetja e të dukeni në mënyrën më elegante të mundshme. Ju meritoni veshjet e Parisit, Milanos, Londrës e New York-ut, jo ato të Taiwan-it.487 views2 comments

Recent Posts

See All