• Stela

Gabimet që bëjmë kur vishemi dhe si t’i rregullojmëMë ka ndodhur shpesh të takoj njerëz a bashkëpunëtorë, që instiktivisht kam dashur t’ju rregulloj jakën, kravatën, ose këmishën. Ose e kam vënë re që diçka mungon në look-un total. Ja pse vendosa që sot të shkruaja për këto gabimet që bëjmë kur zgjedhim se ç’të veshim.

1- Këmishat e bardha duhet të jenë të hekurosura për mrekulli

E di që shumica do thonë “unë e qaj hekurosjen! Me ka trajnuar ky dhe ai”. Më ler të të them, që po qe se mendon kështu, nuk i paske mirë punët me hekurosjen. A ke hekur të mirë me depozitë uji? Nëse jo, gjej një të mirë që ta kesh për kohë të gjatë. Dhe do e shohësh diferencën. Jaka hekuroset pa vijë, dhe manshetat gjithashtu. Mbi tegelat anësor duhet partetër të përdorësh avull dhe durim.

*Këmishat nuk hekurosen me vija, asnjëherë.

Ps. Përveç të tjerave, hekurosi dhe xhinset.2- Vendos një paketë (ose pluhur, nuk e di si është në Shqipëri), në lavatriçe kur lan të zezat

Në çdo larje, rrobat e zeza ose ato të kuqe, çngjyrosen. Që t’i ruash për një kohë të gjatë, njëkohësisht të dukemi shik në çdo kohë kur veshim veshje të zeza, përdorni ngjyruesat. Në Usa quhen RIT, në Europë nuk e di saktësisht. Më mirë mos u vish me të zeza nëse duken si të lara me 60 gradë.3- (Për djemtë) mos vishni pantallona që ekspozojnë mbathjet

Lutje për të gjithë çunat. Përveç se nuk dukeni mirë, dhe as sharmant, kjo lloj veshjeje ka nënkuptim (që më mirë të mos e dini).


4- Mëngët pufe

Kanë qenë trend dhe kanë një lloj feminiliteti. Por nëse ke krahë të shkurtër dhe të mbushur, mos i vish.5- Për djemtë : Bëje kravatën mikun më të mirë

Mënyra se si e lidh, ka shumë të bëjë me shijet e tuan ë të veshur. Por përveç kësaj, nëse e lidh më shkurt se sa kërthiza, do dukesh i shkurtër. Nëse kravata jote e kalon rripin e pantallonave, do japësh idenë e gabuar.


6- Mos vendos varse mbi këmishë

Përveçse dukesh sikur ke ngatërruar rradhën, qafa do të të duket më e shkurtër. Të lutem mos vendos aksesorë në jakë këmishe, vetëm nëse është vërtet i sofistikuar.7- Vishu sipas tipareve tuaja

Njihu fillimisht cilës lloj ngjyre lëkure i përket. Je në tonalitetet e ngrohta, të ftohta, neutrale?

Familjarizohu me rrethin e ngjyrave që të gjesh tonalitetin që duhet. Nëse ke lëkurë me nëntone rozë, (roza është nuancë sekondare formuar nga e kuqja dhe bluja), gjej një tjetër tonalitet sekondar në rreth që të shkon.

416 views0 comments